• Polski - Polish
  • Angielski - English

Partnerzy wspierający

StartHistoriaPatron orkiestry

Patron orkiestry

IN MEMORIAM

BOGUMIŁ ŁEPECKI
(22.01.1928-21.12.2001)
Założyciel, Twórca, Dyrygent - uczuć

Twórca Warszawskiej Orkiestry Dziecięcej SONATA -1984-1988.
Jej Dyrygent oraz Aranżer jej całego repertuaru, Pedagog, Powstaniec Warszawski.

Współtwórca wraz z synem Jackiem Łepeckim Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA 1991-2001. Wychowawca kilu pokoleń polaków.

W. Roszkowski
Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski
Warszawa 17 sierpnia 1999r.

Po zakończeniu swojej pracy zawodowej - przechodząc na emeryturę Twórczą - ówczesny Minister Kultury RP złożył propozycje Bogumiłowi Łepeckiemu, aby swoją skarbnicę wiedzy zechciał przekazać polskiej młodzieży.

Już w 1988 roku na Ogólnopolskim - Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Filharmonii Kieleckiej im. Oskara Kolberga w Kielcach Orkiestra SONATA zdobyła I nagrodę „Złotą Jodłę – pokonując – Orkiestry z Polski i Europy.

Poprowadził artystycznie Orkiestrę W latach 1989-91 która  zrealizowała podróże zagraniczne do Francji, Belgii i Szwecji, łącznie wykonując blisko 70 koncertów m.in. w bazylice Piusa X w Lourdes dla 25 tysięcy pielgrzymów przybyłych z całego świata czy też w Kościele Katedralnym Św. Magdaleny w Paryżu. Koncertowała budząc zainteresowanie w Warszawie na Mazowszu i w Polsce czego efektem było zaproszenie przez Panią Marię Fołtyn do grona najwybitniejszych Polskich artystów na XXIX Międzynarodowy Festiwal im. Stanisława Moniuszki.

Maria Fołtyn Maria Fołtyn Bogumił Łepecki i ks. Andrzej Filaber

W 1991r orkiestrę zreorganizował wraz z synem Jackiem Łepeckim – dyrektorem Orkiestry w mały zespół symfoniczny, który zrealizował w latach 1991-93, trzy tournee po Niemczech odnosząc sukcesy, których dowodem były znakomite recenzje tamtejszej prasy. Prymariuszem orkiestry był wówczas Mariusz Patyra najwybitniejszy polski skrzypek młodego pokolenia, jedyny Polak w historii, który zwyciężył na Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.

Koncert w Łazienkach Królewskich Koncert w Łazienkach Królewskich Koncert Petrochemia Dzieciom

„SONATA” w latach 1993 – 2000  była zapraszana do uświetniania uroczystości rangi państwowej także w wymiarze międzynarodowym czego skutkiem była kolejna podróż zagraniczna tym razem do Państwa Izrael w 1994 roku oraz wspólne koncerty w Warszawie na jej zaproszenie z Izraelską Orkiestrą Młodzieżową miasta Lod. Na zaproszenie SONATY  koncertowały także  w Polsce Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna miasta Bonn z Niemiec oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna ze szwedzkiego Ostersund.

Koncert w Izraelu Koncert w Izraelu Koncert Łazienki królewskie 22.10.1999

Niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Orkiestry były: Nadzwyczajny koncert Symfoniczny podczas Państwowych obchodów 50-rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (1993) w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie oraz Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny w ramach centralnego dnia Państwowych obchodów 50-lecia Powstania Warszawskiego (1994) w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Bogumił i Jacek Łepeccy z Lechem Wałęsą

W 1995 roku Bogumił Łepecki zostaje odznaczony przez Prezydenta RP – Lecha Wałęsę za walkę o suwerenność i niepodległość RP – Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. W 1996 roku zostaję uhonorowany przez Prezydenta m. st. Warszawa Marcina Święcickiego – Prestiżowym Medalem m .st .Warszawa – Czterechsetlecia Stołeczności Warszawy.

Prezydent m.st. Warszawy

Wojewoda Warszawski

Przewodniczący Rady m.st.Warszawy
Prezydent
m. st. Warszawa
Medal Mazowsza Przewodniczący
Rady
m. st. Warszawa

W 1998 roku zostaje Uhonorowany przez Wojewodę Warszawskiego – Medalem Mazowsza.

Spotkanie J. i B. Łepeckich z Prezydentem Kaczorowskim Lata 1995-2000 to praca nad kształtem i charakterem artystycznym orkiestry, liczne koncerty autorskie w Polsce i Europie m.in. na Litwie 1997r. i w Wielkiej Brytanii 1998r.które poprowadził z dużym powodzeniem.

Poprowadził Warszawską Orkiestrę Symfoniczną „SONATA” w swej historii kilkaset razy m.in podczas uroczystości państwowych także w wymiarze międzynarodowym która miała zaszczyt koncertowania pod takimi wysokimi honorowymi patronatami jak: Premierów RP, Marszałków Sejmu RP, Prymasa Polski, Legata Papieskiego w Polsce, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, Arcybiskupów i Biskupów Polskich Kościoła Rzymskokatolickiego a także Ambasadora Państwa Izrael.

Dnia 21 grudnia 2001 roku oddając 17 Lat życia Warszawskiej Orkiestrze Symfonicznej SONATA a Kulturze Narodowej całe swoje życie odszedł do Domu Ojca pozostawiając po sobie wspaniały dorobek artystyczny  i życzliwą pamięć ludzką.

Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego
Katedra Polowa Wojska Polskiego
w Warszawie pw. Najświętszej
Marii Panny Królowej Polski
Asysta honorowa żołnierzy
Wojska Polskiego
przy Bogumile Łepeckim
w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
23 grudnia 2001r.
Pożegnanie Bogumiła Łepeckiego
na dziedzińcu cmentarza
komunalnego-wojskowego
na Powązkach w Warszawie
Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego
Kondukt żałobny
Bogumiła Łepeckiego
prowadzony przez Batalion
Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Kondukt żałobny
Bogumiła Łepeckiego
prowadzony alejami cmentarza
Powązkowskiego w Warszawie
Kapelan Warszawskiej
Orkiestry Symfonicznej "SONATA"
Ks. Dariusz Furmanik
żegna wspólną modlitwą
Bogumiła Łepeckiego
Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego Pogrzeb Bogumiła Łepeckiego
Salwy honorowe dla Bogumiła Łepeckiego
wystrzelone przez Batalion
Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Asysta honorowa Wojska Polskiego
przy grobie Bogumiła Łepeckiego
 

Partnerzy medialni

Radio Wnet

MEGRAF

Świat Elit

Baron Media

Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy

Kurier365.pl

Plus Biznesu

Businessman Institute

Gość Niedzielny

Niedziela

Warsaw Voice

Businessman.pl

Polska The Times

MulitiPrint.pl

Polska Zbrojna

25 lat TVP Polonia

Radio Warszawa

Newsletter

Chcesz być powiadamiany o nowościach? Zamów newsletter.

Logowanie Orkiestry