IN MEMORIAM
BOGUMIŁ ŁEPECKI
(22.01.1928-21.12.2001)
Założyciel, Twórca, Dyrygent - uczuć
Twórca Warszawskiej Orkiestry Dziecięcej SONATA -1984-1988.
Jej Dyrygent oraz Aranżer jej całego repertuaru, Pedagog, Powstaniec Warszawski.
Współtwórca wraz z synem Jackiem Łepeckim Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA 1991-2001. Wychowawca kilu pokoleń polaków.
Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski Warszawa 17 sierpnia 1999r. |
Po zakończeniu swojej pracy zawodowej - przechodząc na emeryturę Twórczą - ówczesny Minister Kultury RP złożył propozycje Bogumiłowi Łepeckiemu, aby swoją skarbnicę wiedzy zechciał przekazać polskiej młodzieży.
Już w 1988 roku na Ogólnopolskim - Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Filharmonii Kieleckiej im. Oskara Kolberga w Kielcach Orkiestra SONATA zdobyła I nagrodę „Złotą Jodłę – pokonując – Orkiestry z Polski i Europy.
Poprowadził artystycznie Orkiestrę W latach 1989-91 która zrealizowała podróże zagraniczne do Francji, Belgii i Szwecji, łącznie wykonując blisko 70 koncertów m.in. w bazylice Piusa X w Lourdes dla 25 tysięcy pielgrzymów przybyłych z całego świata czy też w Kościele Katedralnym Św. Magdaleny w Paryżu. Koncertowała budząc zainteresowanie w Warszawie na Mazowszu i w Polsce czego efektem było zaproszenie przez Panią Marię Fołtyn do grona najwybitniejszych Polskich artystów na XXIX Międzynarodowy Festiwal im. Stanisława Moniuszki.
W 1991r orkiestrę zreorganizował wraz z synem Jackiem Łepeckim – dyrektorem Orkiestry w mały zespół symfoniczny, który zrealizował w latach 1991-93, trzy tournee po Niemczech odnosząc sukcesy, których dowodem były znakomite recenzje tamtejszej prasy. Prymariuszem orkiestry był wówczas Mariusz Patyra najwybitniejszy polski skrzypek młodego pokolenia, jedyny Polak w historii, który zwyciężył na Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.
„SONATA” w latach 1993 – 2000 była zapraszana do uświetniania uroczystości rangi państwowej także w wymiarze międzynarodowym czego skutkiem była kolejna podróż zagraniczna tym razem do Państwa Izrael w 1994 roku oraz wspólne koncerty w Warszawie na jej zaproszenie z Izraelską Orkiestrą Młodzieżową miasta Lod. Na zaproszenie SONATY koncertowały także w Polsce Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna miasta Bonn z Niemiec oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna ze szwedzkiego Ostersund.
Niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Orkiestry były: Nadzwyczajny koncert Symfoniczny podczas Państwowych obchodów 50-rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (1993) w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie oraz Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny w ramach centralnego dnia Państwowych obchodów 50-lecia Powstania Warszawskiego (1994) w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
W 1995 roku Bogumił Łepecki zostaje odznaczony przez Prezydenta RP – Lecha Wałęsę za walkę o suwerenność i niepodległość RP – Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. W 1996 roku zostaję uhonorowany przez Prezydenta m. st. Warszawa Marcina Święcickiego – Prestiżowym Medalem m .st .Warszawa – Czterechsetlecia Stołeczności Warszawy.
|
||
Prezydent m. st. Warszawa |
Medal Mazowsza | Przewodniczący Rady m. st. Warszawa |
W 1998 roku zostaje Uhonorowany przez Wojewodę Warszawskiego – Medalem Mazowsza.
Poprowadził Warszawską Orkiestrę Symfoniczną „SONATA” w swej historii kilkaset razy m.in podczas uroczystości państwowych także w wymiarze międzynarodowym która miała zaszczyt koncertowania pod takimi wysokimi honorowymi patronatami jak: Premierów RP, Marszałków Sejmu RP, Prymasa Polski, Legata Papieskiego w Polsce, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, Arcybiskupów i Biskupów Polskich Kościoła Rzymskokatolickiego a także Ambasadora Państwa Izrael.
Dnia 21 grudnia 2001 roku oddając 17 Lat życia Warszawskiej Orkiestrze Symfonicznej SONATA a Kulturze Narodowej całe swoje życie odszedł do Domu Ojca pozostawiając po sobie wspaniały dorobek artystyczny i życzliwą pamięć ludzką.