• Polski - Polish
  • Angielski - English

Partnerzy wspierający

StartOrkiestraDyrygenci

Dyrygenci - Stanisław Winiarczyk

Stanisław WiniarczykUrodził się w Gardzienicach koło Lublina. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie oboju u S. Malikowskiego oraz uczestniczył w kursach muzycznych w Asyżu i Sienie u L. Kocha i L. Fabera. Jako stypendysta rządu austriackiego studiował w Salzburgu muzykę kameralną u Sandora Vegha i Nicolasa Harnoncourta.

W 1980r.otrzymał nagrodę Forderungspreis des Mozarteums, a w 1981r. został laureatem konkursu muzycznego w Mozartem. Jako solista koncertował niemalże we wszystkich krajach Europy i Ameryce Południowej.


Występował na festiwalach muzycznych takich jak; Mozartwoche Salzburg, Klangwege St. Petersburg, Poznańska Wiosna, Salzburger Festspiele, Warszawska Jesień, Steirische Herbst. Koncertował z New York Orpheus Chaber Ensamble, Philharmonia Óuartet Berlin, Budapeszteńską Orkiestrą Symfoniczną, Academic Orchestra of.St.Petersburg Philharmonia, Camerata Salzburg.

J. Maksymiuk i S. WiniarczykDokonał prawykonań utworów napisanych specjalnie dla niego przez K. Agera, A. Dobrowolskiego, H. Grassla, A. Losonczego, G. Winklera, R. Huberta, J. Nicersona. Rok 1994 to początek samodzielnych i we współpracy z wybitnymi dyrygentami studiów dyrygentury. W tym samym roku prowadził orkiestrę przy Akademii Mozartowskiej powołanej przez Sandora Vegha uważanego za największego odtwórce dzieł Heydna, Mozarta i Schuberta. Po powrocie do Polski był asystentem i współpracownikiem wybitnego polskiego dyrygenta Jerzego Maksymiuka.

 

Dyrygował w wielu krajach Europy, m.in.w Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Rosji.

W latach 1996-2004 wykładał na Uniwersytecie w Salzburgu na wydziale Wykonawstwa Muzyki Współczesnej i na Wydziale Muzyki Kameralnej. W 1997r. w Warszawie prowadził premierę koncertu "3 basy" z udziałem śpiewaków światowej sławy: Paata Burchuladze, Roberta Loyda, Roberta Scandiuzziego. Dyrygował także wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce ,z którymi współpracuje także aktualnie.

W 2003r. poprowadził ważne koncerty; z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja w Filharmonii Narodowej oraz w studio koncertowym PR im. Lutosławskiego w warszawie z okazji X rocznicy powstania Republiki Słowackiej. Podczas Obchodów Roku Polskiego w Austrii w 2003r. w Towarzystwie Brucknera w Gmunden i w słynnym Grossem Festspielhaus w Salzburgu zadyrygował koncertami, w programie których znalazła się wyłącznie muzyka polska.

Wielokrotnie wyjeżdżał jako dyrygent z Filharmonią Kameralną Warszawa na koncerty zagraniczne ,pozostając jej Dyrektorem Artystycznym. Dokonał nagrań radiowych i CD z Filharmonią Kameralną Warszawa. Ostatnio wraz z bezpośrednią transmisją z uroczystego koncertu w studiu Koncertowym PR. im. W. Lutosławskiego z muzyką kompozytorów Słowackich.

W 2004r. rozpoczął stałą współpracę z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego i jest jej stałym dyrygentem z którą w latach (2004-2017) zrealizował ponad 100 koncertów symfonicznych i kameralnych w tym dokonał 3-ech rejestracji z Telewizją Polską:

  1. J. Haydn: Oratorium - Siedem Ostatnich Słów Zbawiciela na Krzyżu (Stanisław Winiarczyk - dyrygent)
  2. F. F. Chopin; 2-a koncerty fortepianowe e-moll i f-moll (Dina Joffe - fortepian, Stanisław Winiarczyk - dyrygent)
  3. K. Szymanowski - Etiuda b-moll w instrumentacji na orkiestrę; S. Moniuszko - Uwertura koncertowa "Bajka"; J.J. Paderewski - koncert fortepianowy a-moll (Edward Wolanin - fortepian, Stanisław Winiarczyk - dyrygent)
  4. Symfonia C-Dur op. 11 Józefa Elsnera
  5. Symfonie h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego
  6. Symfonie e-moll op. 7 „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza
 

Partnerzy medialni

Radio Wnet

MEGRAF

Świat Elit

Baron Media

Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy

Kurier365.pl

Plus Biznesu

Businessman Institute

Gość Niedzielny

Niedziela

Warsaw Voice

Businessman.pl

Polska The Times

MulitiPrint.pl

Polska Zbrojna

25 lat TVP Polonia

Radio Warszawa

Newsletter

Chcesz być powiadamiany o nowościach? Zamów newsletter.

Logowanie Orkiestry