W niedzielę 8 czerwca 2014 r. o godz. 19.00 został zrealizowany Uroczysty Koncert Symfoniczny w Toruniu – „15 lat Polski w NATO”. Kościół garnizonowy św. Katarzyny w Toruniu został wypełniony liczbą ponad 1400 gośćmi.
Zabrzmiała Symfonia h-moll op. 24 „POLONIA” Ignacego Jana Paderewskiego we wspaniałym wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego.
Było to duże wydarzenie kulturalne w skali miasta Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, któremu patronował marszałek województwa, Pan Piotr Całbecki. A Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego był partnerem strategicznym koncertu.
W imieniu marszałka województwa kujawsko-pomorskiego – Pana Piotra Całbeckiego przywitał wszystkich gości uroczystego koncertu symfonicznego Prezes Fundacji i dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego – Pan Jacek Łepecki.
Parlamentarzystów, przedstawicieli sił zbrojnych, władz regionalnych i lokalnych, przedstawicieli duchowieństwa, młodzież i mieszkańców regionu uczestników koncertu.
Koncert odbywający się pod hasłem „15 lat Polski w NATO” był uwieńczeniem realizacji szerokiego programu związanego z obchodami jakże ważnego wydarzenia, jakim było wstąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.
Program ten realizowany był przez Samorząd województwa z wieloma partnerami, m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych.
Jego uczestnikami byli mieszkańcy regionu, młodzież klas mundurowych z kraju, żołnierze sił zbrojnych RP i armii sojuszniczych pełniący służbę w województwie kujawsko-pomorskim.
Młodzież oraz mieszkańcy regionu, którzy wzięli udział w obchodach piętnastolecia członkostwa Polski w strukturach NATO, mogli w atrakcyjny sposób zapoznać się z zadaniami spoczywającymi na armii oraz działaniami podejmowanymi wspólnie z państwami NATO. Była to dla nich bezcenna lekcja patriotyzmu
Słowo skierował do uczestników koncertu marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – Pan Piotr Całbecki informując iż wydarzenie jest finałem projektu „Razem w NATO – 15 lat Polski w NATO” realizowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach obchodów jubileuszu w regionie – zaś od marca odbyły się: konferencja poświęcona roli polskich żołnierzy w formacjach międzynarodowych, uroczysta sesja sejmiku i pokazy wojskowe.
Ten uroczysty koncert zaszczycili swoją obecnością m.in.: generał brygady Wojciech Grabowski – Komendant Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, generał dyw. w. st. spoczynku dyrektor Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy Włodzimierz Sąsiadek, generał brygady b. dowódca Wojsk rakietowych i artylerii w Toruniu, Komendant 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego płk dypl. Eryk Hoffmann, ks. płk. Marek Karczewski – Dziekan Wojsk Lądowych, Proboszcz Parafii Św.katarzyny w Toruniu.
Oprócz mieszkańców Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego na koncert przybyło ponad 200 żołnierzy oraz oficerów z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz innych jednostek stacjonujących w mieście.
Po wykonaniu przez orkiestrę Symfonii h-moll op. 24 „POLONIA” rozległ się wielki aplauz – zakończony owacją na stojąco – wielkie brawa którymi wspaniali goście i tak licznie przybyła publiczność nagrodziła dyrygenta Pana Stanisława Winiarczyka wraz z Orkiestrą. Specjalne podziękowanie skierował na ręce dyrektora generalnego Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego Pana Jacka Łepeckiego ks. płk. Marek Karczewski – Dziekan Wojsk Lądowych i Proboszcz Parafii Św.katarzyny w Toruniu.
Koncert był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 - 2013 oraz ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.
Moje przeżycia muzyczno-emocjonalne.
W dniu 8 czerwca 2014 roku dostąpiłam zaszczytu uczestnictwa w koncercie muzyki I. J. Paderewskiego, który to był wystawiony, w toruńskim Kościele pw. Św. Katarzyny/ Garnizonowym, z okazji Jubileuszu Polski w NATO.
Symfonia „POLONIA” OP.24 h- moll I. J. Paderewskiego, to monumentalne dzieło kompozytorskie, na długo pozostanie w mej pamięci.
Dyrygent oraz Warszawska Orkiestra Symfoniczna „ Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego objawili swój wielki kunszt, wykonując to, monumentalne, dzieło jednego z największych , polskich kompozytorów. Ten, trzyczęściowy utwór spaja ilustracyjny motyw: dramatyczny, marzycielski oraz triumfalny.
Artyści doskonale uchwycili ideę kompozycji, uwzględniając polską emocjonalność, liryczny nastrój , także muzyczną narrację.
Mnie zachwyciła harmonia dźwięków, różnorodność i współbrzmienie instrumentów, które perfekcyjnie oddały klimat tego dzieła: romantyczny, patetyczny – taki nasz, polski, który silnie działa na uczucia słuchacza. Gdy zabrzmiały ostatnie akordy, miałam w oczach łzy. Takie wrażenie wywarł na mnie ten koncert. Owacje na stojąco, wieńczące to, artystyczne przedsięwzięcie świadczyły o tym, iż jego magia odbiła się również na innych słuchaczach. To było NIESAMOWITE! Wrażenia słuchaczy, ich emocje połączyły się z emocjami artystów. Koncert był interesującym połączeniem wirtuozerii o-raz muzycznego zjednoczenia się kompozytora, artystów i słuchaczy.
Uważam, że uczestnictwo w tym muzycznym przedsięwzięciu było warte poświęcenia. Nie często zdarza się taka okazja, a na pewno rzadkością jest taki genialny i perfekcyjnie wykonany koncert. Ta-kie możliwości zbliżają do geniuszu I. J. Paderewskiego, który pozostanie dla nas zaskakujący . Perfek-cyjne wykonanie Jego dzieła wyszło muzyce na dobre. Był to, bowiem, koncert udany i dobrze świadczący o wysokim poziomie Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepe-ckiego. Możliwość usłyszenia muzyki z taką mocą, w zakresie repertuaru i kunsztu wykonania „ na ży-wo” daje, znacznie zróżnicowane emocjonalnie, pozytywne przeżycia, niż odsłuchiwanie tych samych dzieł w domu. Gdyby było to możliwe, wybrałabym się jeszcze raz, na taki koncert i w tej in-terpretacji muzycznej. Usłyszałam muzykę tzw. Wysokiego Lotu. To prawdziwy hołd- spontaniczny, naturalny, oddany muzyce I. J. Paderewskiego. Za to należą się wyrazy uznania i gorące podziękowania Dyrygentowi i Orkiestrze. Muzyka wypełniała cały Kościół i dusze słuchaczy. Maestro wykazał się prawdziwą wiedzą muzyczną, olbrzymim entuzjazmem oraz prezentacją artystyczną, która poruszyła czułe struny zebranych.
Szczególnie serdecznie dziękuję Dyrektorowi Generalnemu – Panu JACKOWI ŁEPECKIEMU
za determinację i energię w propagowaniu tego Wielkiego Koncertu i Orkiestry. Bez zaangażowania się Pana Dyrektora niektórzy słuchacze nie mieliby okazji uczestniczenia w tym Koncercie, a byłaby to niepowetowana strata. To był czas nie do zapomnienia i na pewno do powtórzenia, gdyż z takich przeżyć nie warto rezygnować.
Dziękuję Panu Dyrektorowi, Artystom i Współpracownikom za tę wspaniałą ucztę dla duszy!
Z wyrazami szacunku
Maria Anna Matuszewska z Inowrocławia