Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego
ZBIGNIEW GRACA
Dyrygent - Zbigniew Graca
Dyrygent z 40 letnim doświadczeniem koncertowym w kraju i poza jego granicami.
Maestro Zbigniew Graca Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno -operowej u Stanisława Wisłockiego.
Swoje umiejętności doskonalił u Franco Ferrary w Sienie (Włochy) oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria).
Brał udział w konkursach dyrygenckich takich jak: w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko- III nagroda), w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga- V nagroda), w Wiedniu (1984r- Konkurs im. H. Swarowskiego- III nagroda).
W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie (Niemcy).
W latach 1985-88 był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze.
W sezonie 1989/90 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery we Wrocławiu.
W latach 1992-95 był regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotował i prowadził premiery m.in. „Aidy” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Święta wiosny” Strawińskiego czy „Cudownego Mandaryna” Bartoka.
Od 2012 roku ponownie współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguje operami: „Wesele Figara”, „Cyrulik sewilski, ”Don Giovanni”, „Traviata” i „Toska”.
W latach 1989-2017 – był etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Tu przygotował i pełnił kierownictwo muzyczne wielu oper Mozarta, Rossiniego, czy Donizettiego. Współtworzył muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991.
Występował gościnnie w wielu krajach Europy (m.in. w Skandynawii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Litwie i Łotwie), w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Od 1998 r. współpracował jako dyrygent gościnny w Turcji z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną oraz w Narodowym Teatrze Operowym w Ankarze.
Rok 1999 zaowocował współpracą z Łotewskim Narodowym Teatrem Operowym, która trwa do dziś. W LNO w Rydze kierował muzycznie premierami oper Mozarta: „Don Giovanni”, ”Cosi fan tutte”, ”Wesele Figara” oraz „Czarodziejski Flet”. W Rydze koncertuję także z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz z orkiestrą kameralną "Sinfonietta Riga".
W Polsce koncertuje z zespołami wielu orkiestr symfonicznych: Filharmonii Narodowej w Warszawie, filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Białymstoku, Opolu, Szczecinie, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią.
2018r. Maestro Zbigniew Graca rozpoczął współpracę z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego z którą zrealizował 9 koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych :
1. Nadzwyczajny koncert Symfoniczny - Inaugurujący Festiwal " Praska Jesień w Świątyniach " w 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Warszawa 2018 - Bazylika Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie - 30 wrzesień 2018
Symfonia h-moll op.24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego
2. Wielki Koncert Symfoniczny " Gloria Polonica " Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Piastów 2018 - w Kościele Świętego Michała Archanioła w Piastowie - 7 październik 2018
Symfonia h-moll op.24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego
3. Produkcja Telewizyjna -Nadzwyczajny Koncert Oratoryjny – „Gloria Polonica Dominum et Vivificantem 2020 „Koncert ten był hołdem i wdzięcznością nas Polaków dla Świętego Jana Pawła II w 100 rocznicę urodzin i 15 rocznicę śmierci Papieża Polaka oparty o Encyklikę Papieża o Duchu Świętym. 3 lipca 2020 w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.
Światowe Arcydzieło
Josepha Haydna ORATORIUM „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu”
na orkiestrę smyczkową.
4.Produkcja Telewizyjna -Nadzwyczajny Koncert Oratoryjny – „Gloria Polonica Dominum et Vivificantem 2020” Koncert ten był hołdem i wdzięcznością nas Polaków dla Świętego Jana Pawła II w 100 rocznicę urodzin i 15 rocznicę śmierci Papieża Polaka oparty o Encyklikę Papieża o Duchu Świętym w Kościele Świętego Józefa Robotnika w Wołominie 26 czerwiec 2020
Światowe Arcydzieło
Josepha Haydna ORATORIUM „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu”
na orkiestrę smyczkową.
5. Produkcja Telewizyjna -Nadzwyczajny Koncert Niepodległości „Gloria Polonica” 1920 - Bohaterom Narodowym Bitwy Warszawskiej na ziemi Cudu nad Wisłą w 200 setną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie - 20 sierpnia 2021
Suita G- dur na orkiestrę smyczkową - Ignacy Jan Paderewski
- Menuet G-dur Op. 14 no 1 na orkiestrę kameralną Ignacy Jan Paderewski
- Uwertura Es-dur na orkiestrę Ignacy Jan Paderewski
„Wiązanka Pieśni Żołnierskich” – na orkiestrę układ i aranżacja Bogumił Łepecki.
6 .Specjalny koncert Gloria Polonica 2021- 200 setnej- rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w Kościele pw. Opatrzności Bożej - w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
Polonez A-dur Fryderyka Chopina
Suita G- dur na orkiestrę smyczkową - Ignacy Jan Paderewski
- Menuet G-dur Op. 14 no 1 na orkiestrę kameralną Ignacy Jan Paderewski
- Uwertura Es-dur na orkiestrę Ignacy Jan Paderewski
- Serenada na smyczki op.2 na orkiestrę – Mieczysława Karłowicza
7. Produkcja Telewizyjna -Koncert Specjalny Testament Paderewskiego dla Polski - w 81 rocznicę śmierci. Kościół Świętej Teresy z Kalkuty w Kobyłce – Turowie - 06 sierpień 2022
Hymn Państwowy RP – Mazurek Jana Henryka Dąbrowskiego
Polonez A-dur Fryderyka Chopina
Suita G- dur na orkiestrę smyczkową - Ignacy Jan Paderewski
- Menuet G-dur Op. 14 no 1 na orkiestrę kameralną Ignacy Jan Paderewski
- Uwertura Es-dur na orkiestrę Ignacy Jan Paderewski
- Serenada na smyczki op.2 na orkiestrę – Mieczysława Karłowicza
8. Uroczystym Koncercie Symfonicznym „ Gloria Polonica Odrodzenie 2022” zrealizowany ku czci Bohaterów Narodowych Agresji Sowieckiej na Polskę 1939 r. który miał miejsce 16 Września 2022r. w Kościele Świętego Józefa Robotnika w Wołominie.
Produkcja Telewizyjna koncertu była rejestrowana na żywo i jest unikalnym i oryginalnym wykonaniem o wyjątkowym charakterze , pierwsza i jedyna po 1945 roku – prezentująca Symfonie e-moll op.7 Mieczysława Karłowicza w Polsce.
Symfonia e-moll op.7 Mieczysława Karłowicza
9. Produkcja Telewizyjna - Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny Świętemu Janowi Pawłowi II In Memoriam w 45 rocznicę Pontyfikatu „Gloria Polonica - Dives in misericordia" 2023: Światowe Arcydzieło Josepha Haydna ORATORIUM „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na krzyżu na orkiestrę symfoniczną w Kościele Świętej Siostry Faustyny w Helenowie 28 październik 2023r.
Światowe Arcydzieło
Josepha Haydna ORATORIUM „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu
na orkiestrę symfoniczną.