Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego

STANISŁAW WINIARCZYK

Dyrygent - Stanisław Winiarczyk

Urodził się w Gardzienicach koło Lublina. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie oboju u S. Malikowskiego oraz uczestniczył w kursach muzycznych w Asyżu i Sienie u L. Kocha i L. Fabera. Jako stypendysta rządu austriackiego studiował w Salzburgu muzykę kameralną u Sandora Vegha i Nicolasa Harnoncourta.

W 1980r.otrzymał nagrodę Forderungspreis des Mozarteums, a w 1981r. został laureatem konkursu muzycznego w Mozarteum. Jako solista koncertował niemalże we wszystkich krajach Europy i Ameryce Południowej.

Występował na festiwalach muzycznych takich jak; Mozartwoche Salzburg, Klangwege St. Petersburg, Poznańska Wiosna, Salzburger Festspiele, Warszawska Jesień, Steirische Herbst. Koncertował z New York Orpheus Chaber Ensamble, Philharmonia Óuartet Berlin, Budapeszteńską Orkiestrą Symfoniczną, Academic Orchestra of.St.Petersburg Philharmonia, Camerata Salzburg.

Dokonał prawykonań utworów napisanych specjalnie dla niego przez K. Agera, A. Dobrowolskiego, H. Grassla, A. Losonczego, G. Winklera, R. Huberta, J. Nicersona.

Rok 1994 to początek samodzielnych i we współpracy z wybitnymi dyrygentami studiów dyrygentury. W tym samym roku prowadził orkiestrę przy Akademii Mozartowskiej powołanej przez Sandora Vegha uważanego za największego odtwórcę dzieł Haydna, Mozarta i Schuberta.

Po powrocie do Polski był asystentem i współpracownikiem wybitnego polskiego dyrygenta Jerzego Maksymiuka.

Dyrygował w wielu krajach Europy, m.in. w Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Rosji.

W latach 1996-2004 wykładał na Uniwersytecie w Salzburgu na wydziale Wykonawstwa Muzyki Współczesnej i na Wydziale Muzyki Kameralnej.

W 1997r. w Warszawie prowadził premierę koncertu "3 basy" z udziałem śpiewaków światowej sławy: Paata Burchuladze, Roberta Loyda, Roberta Scandiuzziego.

Dyrygował także wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.

W 2003r. poprowadził ważne koncerty;

 - Rocznicy Konstytucji 3 maja w Filharmonii Narodowej

 - X rocznicy Powstania Republiki Słowackiej –  - Studio koncertowym PR im. Lutosławskiego w Warszawie

Podczas Obchodów Roku Polskiego w Austrii w 2003r. w Towarzystwie Brucknera w Gmunden i w słynnym Grossem Festspielhaus w Salzburgu zadyrygował koncertami, w programie których znalazła się wyłącznie muzyka polska.

Wielokrotnie wyjeżdżał jako dyrygent z Filharmonią Kameralną Warszawa na koncerty zagraniczne ,pozostając jej Dyrektorem Artystycznym. Dokonał nagrań radiowych i CD z Filharmonią Kameralną Warszawa. Ostatnio wraz z bezpośrednią transmisją z uroczystego koncertu w studiu Koncertowym PR. im. W. Lutosławskiego z muzyką kompozytorów Słowackich.

W 2004r. rozpoczął stałą współpracę z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego i pozostał jej stałym dyrygentem z którą w latach (2004-2017) zrealizował ponad 200 koncertów oratoryjnych , symfonicznych i kameralnych w tym dokonał 4 -ech rejestracji z Telewizją Polską:

  1. J. Haydn: Oratorium -Siedem Ostatnich Słów Zbawiciela na Krzyżu

 (Stanisław Winiarczyk - dyrygent) 2005r 

  1. F. F. Chopin; 2-a koncerty fortepianowe e-moll op.11  i f-moll op.21

Dina Joffe - fortepian, Stanisław Winiarczyk - dyrygent) 2006 r. 

  1. K. Szymanowski - Etiuda b-moll  op.4 w instrumentacji na orkiestrę; S. Moniuszko - Uwertura koncertowa "Bajka" op.10 ; J.J. Paderewski – koncert na orkiestrę i  fortepianowy a-moll op.17

Edward Wolanin - fortepian, Stanisław Winiarczyk – dyrygent 2007r.

  1. Symfonii  C-Dur op. 11 Józefa Elsnera – Dyrygent Stanisław Winiarczyk 2011.

Pod batutą Stanisława Winiarczyka społeczności lokalne w wielu miastach Polski oklaskiwały wykonania  przez Warszawską Orkiestrą Symfoniczną "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego

Symfonie  h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego

Symfonie e-moll op. 7 „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza

Skalę, wymiar pracy Stanisława Winiarczyka  na rzecz Promocji Kultury Polskiej i Dziedzictwa Narodowego jako dyrygenta Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego prezentuje ten portal informacyjny www.orkiestrasonata.pl

Wyrażam wdzięczność Stanisławowi Winiarczykowi jako Dyrygentowi za lata wzorowej współpracy ale przede wszystkim bardzo dziękuje za przyjaźń i wzór człowieczeństwa która stanowi do dziś o ogromnej wartości Stanisława jako człowieka.

sonata

Jacek Łepecki

Prezes Zarządu Fundacji

Dyrektor Generalny

Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej

"SONATA"

im. Bogumiła Łepeckiego

SOCIAL MEDIA

Image
Image
Image
Image
Image
Image

NEWSLETTER

Klikając przycisk „Zapisz” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od Fundacji Orkiestry newsletterów dotyczących działalności.
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając w link w stopce otrzymanego newslettera.

Image

05-230 Kobyłka
ul.Marii Skłodowskiej-Curie 3A

Fundacja
Warszawska Orkiestra Symfoniczna
„SONATA”
im. Bogumiła Łepeckiego

KRS: 0000297702
NIP: 1132716670
REGON: 141377675WBS
Nr. rachunku bankowego
85 8015 0004 0062 8901 2045 0001

2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

Tworzenie stron internetowych Pedros.com.pl

Image

Partnerami  Budowy Strony Internetowej
 Fundacji Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego

Image

Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego