Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego
W Warszawie Stolicy Mazowsza Orkiestra Sonata pod kierownictwem Jacka Łepeckiego koncertowała m.in. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej , Teatrze Narodowym, Filharmonii Narodowej, Uniwersytecie Muzycznym Im. Fryderyka Chopina, Pałacu Kultury i Nauki, Operetce Warszawskiej , Ratuszu Warszawskim, Zamku Królewskim, Zachęcie, Muzeum Kolekcji Im. Jana Pawła II, Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego, Akademii Obrony Narodowej ,Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego i we Wszystkich Katedrach, Sanktuariach, Bazylikach -Kościołach Rzymskokatolickich i Ewangelickich w Warszawie.
1994 - Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny w ramach centralnego dnia 31 lipca 1994r. państwowych obchodów 50-lecia Powstania Warszawskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Pierwszy raz po 1945 roku Polacy z wszystkich kontynentów Świata reprezentowanych przez wszystkie organizacje Polonijne na Świecie oddali hołd Powstańcom Warszawskim wraz z przedstawicielami administracji rządowych - Niemiec ,Rosji i Francji. Orkiestrą Sonata dyrygował Bogumił Łepecki -Powstaniec Warszawski.
Koncertów wysłuchało w sposób bezpośredni około 500 tysięcy słuchaczy zaś za pośrednictwem Telewizji Polskiej, Niemieckiej i Izraelskiej i Yuo Tube i Facebooka- kilka milionów.
Realizował koncerty o charakterze państwowym również w wymiarze międzynarodowym pod tak wysokimi honorowymi patronatami jak: Premierów RP, Marszałków Sejmu i Senatu RP, Prymasa Polski, Nuncjusza Apostolskiej w Polsce , Biskupów Polowych Wojska Polskiego, Arcybiskupów i Biskupów Polskich Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Ewangelickiego a także wielu Ambasadorów Polskich i zagranicznych w tym m.in. Irlandii, Austrii, Izraela.
Należy podkreślić iż kierowana przez Jacka Łepeckiego orkiestra 8 kwietnia 2005 roku jako jedyna w Polsce w tym dniu dostąpiła ogromnego zaszczytu i za zgodą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski wykonała Oratorium Josepha Haydna po raz pierwszy w Kościele Św. Anny w Warszawie o godz. 7 rano na 2 godziny przed centralna ceremonią żałobną Ojca Świętego Jana Pawła II z Watykanu.
Koncert był transmitowany na żywo przez Program 1 Telewizji Polskiej oraz TV Polonia na Świat.
W latach 2005 – 2020 przygotował i zrealizował wraz z orkiestrą 66 takich koncertów w 45 miastach Polski w siedmiu województwach Polski we wszystkich 18-stu dzielnicach Warszawy i Uniwersytetach -KUL i UKSW w hołdzie Janowi Pawłowi II w każdą rocznice śmierci Ojca Świętego propagując testament Jana Pawła II, nauki i wskazania płynącego z jego 13 encyklik.
Koncerty były realizowane z władzami województw, miast i powiatów samorządu Rzeczpospolitej Polskiej. Honorowy Patronat nad poszczególnymi koncertami oratoryjnymi objęli marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, starości i wójtowie województw, miast i powiatów samorządu Rzeczpospolitej Polskiej .
W konsekwencji jego managerskich działań finałem 15 lat tych koncertów stał się koncert „Gloria Polonica-Dominum et Vivificantem”2020 którego transmisja na żywo na Polskę , Europę i Świat miała miejsce 26 czerwca 2020r. z Kościoła Świętego Józefa Robotnika w Wołominie
Jest to jedno z najlepszych wykonań tego dzieła obecnie na świecie prezentowane trwale na kanale YUO TUBE które dotarło już do wszystkich kontynentów.
Myślą strategiczną Jacka Łepeckiego i przesłaniem tych koncertów było i jest włączenie Polaków -przede wszystkim polskich rodzin które w myśl nauk iż „serce i dusza leży u podstaw rozumu – czyste serce ,czysta dusza jasny umysł” odbiorą kompetencje z ”Siedmiu ostatnich słów Jezusa Chrystusa z Krzyża” Josepha Haydna arcydzieła światowej literatury muzycznej.
Co stanowić będzie ważną część realizacji testamentu Jana Pawła II przez nas Polaków składając tym samym osobiste pieczęci każdego z nas Polaków dla nauk Papieża Polaka.
Był Inicjatorem i realizatorem porozumień- umów kulturalnych: w latach 93/94 - Niemcy -Polska oraz Izrael -Polska oraz Polska -Litwa 1998r.
Praca jego była i jest wysoko oceniana przez przedstawicieli : Państwa i Samorządu w Polsce ,Wojska Polskiego, hierarchię Kościoła Katolickiego w Polsce, środowisk medycznych i naukowych ,kombatanckich i weterańskich, środowisk akademickich, ambasadorów wielu państw co potwierdzają licznie udokumentowane pisemne gratulacje i podziękowania.
Wielkim projektem autorstwa Jacka Łepeckiego i doniosłym wydarzeniem był koncert symfoniczny w 25-tą rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który miał miejsce 19.10 2003 roku w Warszawie w Muzeum Kolekcji JP II. Udział w nim wzięło 46 ambasadorów z całego świata. Patronowali mu J. Em. Ks. Kardynał Józef Glemp Prymas Polski i J. Eksc. Arcybiskup Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce .Ambasadorowie wysłuchali poprzez tłumaczenie symultaniczne nauk i wskazań Ojca Świętego Jana Pawła II które osobiście przekazał Dyrektor Jacek Łepecki.
W Latach 1995-2005 Jacek Lepecki opracował i zrealizował autorski program „Kultura i Dziedzictwo w nauczaniu Jana Pawła II. Orkiestra wykonała faktycznie we wszystkich największych kościołach w Warszawie 60 dziel polskiej muzyki niepodległościowo -patriotycznej opracowanej i zaaranżowanej przez Patrona Orkiestry Bogumiła Łepeckiego. Każdy koncert był poprzedzony prelekcją z nauk i wskazań Ojca Świętego Jana Pawła II .
Zawsze gośćmi honorowymi tych wspaniale realizowanych i popartych naukową wykładnią historyczną w formie prelekcji przed koncertami byli i są licznie reprezentowani kombatanci 17 organizacji kombatanckich z którymi Fundacja Orkiestry współpracuje od ponad 37 lat.
Należy podkreślić iż Sonata należy do niewielu polskich orkiestr która realizuje trwale myśl jej dyrektora generalnego Jacka Łepeckiego. Na koncertach zasiadają razem z jednej strony młodzież polska, studencka i licealna odbierając praktyczną lekcję polskiej historii zaś kombatanci żywa historia narodu polskiego stawiając pieczęć i świadectwo ze strony drugiej.
Tak trwa spotkanie pokoleń realizowane systematycznie przez Fundacje Orkiestry od blisko 40 lat." Na głębszych fundamentach wyższy mur stać może i wyższy rozum na głębszej tylko pokorze. – Adam Mickiewicz"
Pod dyrekcja Jacka Łepeckiego na przestrzeni blisko 4 dekad orkiestra wykonała kilkaset koncertów w tym wiele charytatywnych - symfonicznych i kameralnych upamiętniających najważniejsze rocznice narodowe i historyczne ściśle związane z walką narodu polskiego o Niepodległość.
Lata 2000 -2005 to skuteczne zaangażowanie orkiestry przez Jacka Łepeckiego poprzez koncerty charytatywne w promocje Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych we współpracy z Polską Unią Onkologii oraz Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie dokładając swoją cegiełkę do przyjęcia tego narodowego programu przez Radę Ministrów i jego uchwalenia przez Sejm RP.
W latach 1990-2023 zaangażował orkiestrę w realizacje koncertów symfonicznych promujących upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego, promocji obronności i budowy wizerunku Sił Zbrojnych RP, także poza granicami kraju autorskimi projektami we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej RP oraz Polskich Kombatantów w Kraju i poza jego granicami.
Jednym z takich projektów była autorska produkcja 14.05. 2007r kiedy to zrealizował nadzwyczajny koncert symfoniczny w roku obchodów generała Andersa w Polsce pod honorowym patronatem jego Ekscelencji Ewangelickiego Biskupa Wojskowego Generała Brygady Ryszarda Borskiego.
W obecności około 40-stu Admirałów i Generałów- Wojska Polskiego- były reprezentowane wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP oraz goście specjalni żona Pana generała Pani Barbara Anders i Pan Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Ceremoniał Wojskowy wraz z wartą honorową Wojska Polskiego przy wizerunku Pana Generała Andersa specjalnie na okoliczność tego nadzwyczajnego koncertu opracował i zrealizował Dowódca Garnizonu Warszawa Generał dywizji śp. Kazimierz Gilarski
Koncert ten został zarejestrowany przez Telewizję Polską i był emitowany na antenie ogólnopolskiej programu TVP 2 i TV Polonia w całości 15 sierpnia w dzień Wojska Polskiego o godz.8.55 -9.55 przed centralnymi uroczystościami Państwowymi z przed Grobu Nieznanego Żołnierza.
Orkiestra pod Dyrekcją Jacka Lepeckiego została uhonorowana prestiżowymi Medalami:
- Czterechsetlecia stołeczności Warszawy Nr 546
- Czterechsetlecia stołeczności Warszawy Nr 911
- Medalem Wojewody Warszawskiego
- Medalem 150-lecia Teatru Wielkiego Opery Narodowej
- Medalem Pro Memoria –Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych
- Medalem Powstania Warszawskiego – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Jest Kontynuatorem misji jaką rozpoczął maestro Jerzy Maksymiuk i stąd właśnie lata 2014-2020 stanowiły ogromną pracę managerską Jacka Łepeckiego na rzecz prezentacji Polakom Symfonii h-moll op.24 "Polonia" przez Warszawską Orkiestrę Symfoniczną Sonata Im. Bogumiła Łepeckiego która zaprezentowała tę symfonię z polską duszą trzy krotnie w Warszawie oraz Puławach, Toruniu, Piastowie i Ostrołęce podejmując się jako jedyna w Polsce promocji tego narodowego dzieła I.J.Paderewskiego w Polsce.
Z inicjatywy i głębokiej analizy dokonanej przez Jacka Łepeckiego kierowany i stworzony przez niego zespół ekspertów podjął się żmudnych i skrupulatnych prac w latach 2017-2023 nad korektą francuskiego wydawnictwa Hengel & Cie z 1911r- partytury 235 stron i 65 głosów orkiestrowych 2091str. Symfonii h-moll op.24 "Polonia" po ponad stu latach od jej wydania.
Dyrektor Jacek Łepecki doprowadził skutecznie do poprawienia ogromnych błędów stricte muzycznych zgodnych z duchem I.J. Paderewskiego arcyważnego dzieła w polskiej literaturze, sytuującym się w światowej literaturze muzycznej między symfoniami Rachmaninowa a Mahlera.
Symfonia ta malowana obrazami muzycznymi historii Polski od Lechusa 550 r. po czasy współczesne, powinna stanowić dumę narodową ponieważ jest jedyną w polskiej literaturze muzycznej która opowiada o historii Polski. A triumfowała na prestiżowych scenach Nowego Jorku, Waszyngtonu ,Filadelfii, Baltimore, Londynu, Paryża i Lwowa 100 lat temu.
Sonata to Marka najwyższej próby , instytucja Sp .Ojca i Syna , instytucja kultury na mapie Warszawy Mazowsza I Polski.
Jacek Łepecki jest godnym reprezentantem Mazowsza w Polsce, Europie Na świecie.
Jacek Łepecki w ubiegłych czterech dekadach stworzył warunki wysokiego profesjonalizmu dla bardzo uzdolnionych młodych muzyków zwłaszcza z miast i wsi Mazowsza, uzyskania praktyki orkiestrowej pod dyrekcją wybitnych polskich dyrygentów klasy międzynarodowej : Zbigniewa Gracy, Bogdana Olędzkiego , Kazimierza Dąbrowskiego, Stanisława Winiarczyka.
Ponieważ kierowana przez Prezesa Jacka Łepeckiego fundacja orkiestry spełnia nie tylko misję popularyzacyjną kultury muzycznej w Polsce i promocji kultury polskiej i dziedzictwa narodowego w świecie ale kładzie nacisk równie mocno na walor edukacyjny co najmniej w wymiarze ogólnopolskim.
Z prowadzonej od ponad trzydziestu pięciu lat przez Fundacje orkiestry udokumentowanej statystyki dokonań w tej dziedzinie wynika, iż kilkadziesiąt osób z grona kilkuset jakie odebrały szkołę praktyki w orkiestrze symfonicznej Sonata dzięki fundacji orkiestry wielu muzyków już praktyków zasiliło swym profesjonalizmem czołowe instytucje muzyczne w Polsce.
Świadectwo patriotyzmu złożone przez ostatnie blisko 4 dekady i realizowane nadal przez symfoników Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego kierowanej przez dyrektora Jacka Łepeckiego stanowi mocny głos we współczesnym Świecie iż „Człowiek żyje z Kultury i dla Kultury” Święty Jan Paweł II
W 2011 roku postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich - odznaczony został-Pan Jacek Łepecki - Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.
Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) jest drugim, po Orderze Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem cywilnym. Jego tradycja wywodzi się z okresu międzywojennego, został ustanowiony w 1921 roku. Jest nadawany za zasługi w służbie społeczeństwu i państwu, przede wszystkim za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński i Prof. dr hab. Jerzy Regulski – Pałac Prezydencki – Warszawa
16 maja 2014 r Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik uhonorował Pana Jacka Łepeckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalność na rzecz Województwa Mazowieckiego - Medalem Pro Mazovia
19 września 2021 r. Jacek Łepecki został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za „bezcenny wkład w rozwój oraz pielęgnowanie mazowieckiej tradycji i kultury, a także za skuteczną promocję regionu Mazowsza w kraju i na świecie”
26 Maja 2023r. Jacek Łepecki został laureatem tytułu Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej przyznanego przez Kapitułę wyróżnienia za krzewienie wartości patriotycznych i chrześcijańskich
Starosta Wołomiński – III Kadencji – Kazimierz Rakowski i Starosta Wołomiński I i II kadencji - Konrad Rytel
28 Lipca 2023r. Jacek Łepecki został laureatem Medalu Ordynariatu Polowego WP Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko przyznanego przez Biskupa Polowego WP dowód wdzięczności za Pomoc i realizacje misji Duszpasterstwa Wojskowego.
16 Września 2022r. zrealizowal produkcje telewizyjną pierwszą w Polsce po 1945 roku -Uroczysty Koncert Symfoniczny „ Gloria Polonica Odrodzenie 2022” zrealizowany ku czci Bohaterów Narodowych Agresji Sowieckiej na Polskę 1939 r.który miał miejsce w Kościele Świętego Józefa Robotnika w Wołominie.
Produkcja Telewizyjna koncertu była rejestrowana na żywo i jest unikalnym i oryginalnym wykonaniem o wyjątkowym charakterze , pierwsza i jedyna po 1945 roku – prezentująca Symfonie e-moll op.7 Mieczysława Karłowicza - chlubę narodu Polskiego - Symfonię Polską która traktuje o Odrodzeniu duszy człowieka.
27 grudnia 2022r. w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce - zrealizował Nadzwyczajny Koncert "Kultura łączy pokolenia -Najpiękniejsze Kolędy Polskie" 2022 Była to pierwsza rejestracja telewizyjny w Historii 600 letniej Bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce.
Produkcja telewizyjna Koncertu która ukazała ogromny kapitał narodu polskiego i jego kultury zawarty w pielęgnowaniu przez Polaków przez XI wieków Kolęd Polskich które po czasy współczesne łączą wszystkie generacje i pokolenia Polaków i kierowany do serc i umysłów Polaków w Polsce ,Europie i na Świecie. Produkcja ta stanowi przykład, jak należy celebrować Polskie kolędy w Rodzinach Polskich.
Kulturą słowa żywego w formie prelekcji na temat znaczenia polskich kolęd dla Kultury i dziedzictwa pokoleń Polaków według nauk i wskazań Świętego Jana Pawła II popartych Polskimi Poetami ; Słowackim, Norwidem ,Sienkiewiczem, Mickiewiczem ,Rejem, Krasińskim ,Kochanowskim, Reymontem, Wyspiańskim - przedstawił dyrektor generalny orkiestry.
28 .12.2003r.zrealizował - Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny Świętemu Janowi Pawłowi II In Memoriam w 45 rocznicę Pontyfikatu „ Gloria Polonica-" Dives in misericordia" 2023 - Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” Im. Bogumiła Łepeckiego pod dyrekcją Maestro Zbigniewa Gracy wykonała światowe arcydzieło Josepha Haydna - ORATORIUM „Siedem Ostatnich Słów Zbawiciela na Krzyżu „ na Orkiestrę Symfoniczną. Zgodnie z realizacją pierwotną przełożonego zgromadzenia Hermandad de la Santa Cueva w Kadyksie - Biskupa Kadyksu które po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r. w kościele Santa Queve i zostało wykonane z nut Breitkopf und Haertel, wydanych na podstawie oryginalnego wydania także Breitkopfa z 1801r. Myślą przewodnią tego wspólnego nas Polaków Misterium było i jest , aby w praktyce naszego życia współczesnego wypełniać Testament jaki pozostawił dla nas Polaków Święty Jan Paweł II i Święta Siostra Faustyna Kowalska i Błogosławiony Ksiądz Bronisław Markiewicz.
15 grudnia 2023r w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie – PAST-a , miałem zaszczyt i honor przyjąć z wdzięcznością z rąk Pana Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK por.hm. Janusza Komorowskiego Medal „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”
Żołnierze Armii Krajowej to narodowy symbol zwycięstwa dobra na złem !
Przysięga Żołnierzy Armii Krajowej .
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia.
Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało.
35 lat współpracy ŚZŻAK i Fundacji Orkiestry w Warszawie ,w Polsce i na Świecie to setki koncertów o charakterze państwowym, narodowym, patriotycznym, niepodległościowym, realizacja wielu projektów także rangi międzynarodowej w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” Im. Bogumiła Łepeckiego pierwotnie pod dyrygenturą jej dzisiejszego Patrona -Powstańca Warszawskiego podczas których Żołnierze Armii Krajowej zawsze bardzo liczne uczestniczyli w Polsce, Wielkiej Brytanii , Szwecji ,Austrii ,Szwajcarii, Litwie , Belgii, Izraelu, Meksyku.
To wyróżnienie dla mnie – Człowieka który urodził się i wychował w Warszawie mieście bohaterskim dzięki Armii Krajowej – ludziom o wielkim duchu i ideałach rycerskich stanowi wartość autoteliczną za co raz jeszcze z serca i duszy bardzo dziękuje.
Prezes Zarządu Fundacji ,
Dyrektor Generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego
13 Kwietnia 2024 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie
został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody – FENIKSEM SPECJALNYM MUZYCZNYM 2024
Podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2024
Przyjął Tytuł i Statuetkę FENIKSA SPECJALNEGO 2024
z rąk Ks.Prof.dr hab. Henryka Skorowskiego i Ks. Prałata Tomasza Trafnego
Zapraszamy do obejrzenia całej relacji z ceremonii wręczania FFENIKS - ÓW a w szczególności wysłuchania słowa którym podzielił się po przyjęciu Laureat Jacek Łepecki.
Należy podkreślić iz wszystkie koncerty oraz produkcje telewizyjne z pośród 450 - zostały zrealizowane, wyreżyserowane na podstawie scenariuszy które opracował dyrektor Jacek Lepecki jednocześnie przygotowując i wygłaszając prelekcje przed koncertami z historii narodu Polskiego lub encyklik Świętego Jana Pawła II.
Prezes Zarządu Fundacji i Dyrektor Generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego Jacek Łepecki od 35 lat nieustępliwie i konsekwentnie promuje polskość z oddaniem sprawie etosu narodowego i patriotyzmu, z darem przekazywania polakom w sposób szczególny kombatantom i młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa”
Od 2001 roku dyrektor Jacek Łepecki syn Patrona Orkiestry, współtworzący z Ojcem od 1989 roku jej historie, kieruje samodzielnie; opartym o silny pokoleniowy fundament tradycji rodzinnej, tym zinstytucjonalizowanym podmiotem artystycznym, który jest już na trwałe wpisany swymi osiągnięciami w kulturę narodową, którą promuje w Polsce, Europie i na Świecie.
Bo jak nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II:
Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem jego człowieczeństwem.
To człowiek ją tworzy i człowiek tworzy przez nią samego siebie, człowiek tworzy siebie przez kulturę wewnętrznym wysiłkiem ducha ;myśli, woli i serca.
I równocześnie tworzy kulturę we wspólnocie z innymi.
Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji współmyślenia i współdziałania.
Powstaje ona w służbie wspólnego dobra i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot.
Kultura jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu .
Kultura polska jest dobrem ,na którym opiera się życie duchowe Polaków.
Ona wyodrębnia nas, polaków, jako naród, ona stanowi o nas przez cały ciąg naszych dziejów, stanowi bardziej niż siła materialna, bardziej niż granice polityczne".