Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego

Nadzwyczajny koncert Gloria Polonica - Piastów 2015

Kwartet symfoników Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego uświetnił 12 kwietnia 2014 o godz. 19.00 w Kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie koncertem polskiej muzyki klasycznej wydarzenie kulturalne dla miasta Piastowa.

Koncert był realizowany na zaproszenie Burmistrza Miasta Piastowa Pana Grzegorza Szuplewskiego, który wraz z Proboszczem Kościoła Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie byli gospodarzami tego wydarzenia Kulturalnego.

Koncert był prowadzony przez dyrektora generalnego Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego Pana Jacka Łepeckiego.

W programie koncertu znalazły się następujące dzieła:

Nokturn Es–dur op. 9 nr. 2 Fryderyka Chopina - z pewnością nie najpiękniejszy, lecz cieszący się bodaj czy nie największą ze wszystkich nokturnów Chopina popularnością, przypuszcza się, że właśnie „ten jeden drobny nokturn zrobił furorę w Paryżu”, że „dla swojej popularności w salonach uczynił Chopin tym utworem więcej niż dziełami szerszego pokroju”.

Kwartet smyczkowy d-moll nr 1 (ofiarowany Józefowi Elsnerowi) jest jedynym sensu stricto utworem kameralnym Stanisława Moniuszki. Utwór ten to kompozycja młodzieńcza, ukończona najprawdopodobniej jesienią 1839 r. Charakteryzuje się typową dla Moniuszki prostotą i śpiewnością, pod względem stylistycznym pozostaje pod wpływem klasyków wiedeńskich (menuetowy charakter scherza w obu kwartetach).

Muzyka Moniuszki zaś zyskała szerokie uznanie w społeczeństwie polskim. Uważa się ją powszechnie za wzór muzyki „słowiańskiej”.

Stanisław Moniuszko zmarł nagle na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ze względu na wielkie zasługi dla narodu polskiego okazane w swojej twórczości , Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.

Moniuszko Stanisław - I Kwartet smyczkowy d-moll Nr 1

- cz. I Allegro agitato
- cz. II Andantino
- cz. III Scherzo, allegretto
- cz. IV Finale, allegro assai

Finałem koncertu był przejmujący w swej wymowie Tryptyk Mariacki op. 9 Romuald Twardowski, którym wykonawcy objęli wszystkich pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje ale także wszystkich, którzy zginęli tak tragicznie w Smoleńsku składając im hołd pamięci nas żyjący współcześnie.

Niech strofy wiersza Adama Mickiewicza będą najlepszą wymową dla tego dzieła „Tylko Pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem.

- I Stajenka betlejemska,
- II Taniec I,
- III Złożenie do grobu,
- IV Taniec II,
- V Zmartwychwstanie

Po koncercie przepiekane słowo do publiczności skierował Burmistrz Miasta Piastowa Pan Grzegorz Szuplewski podkreślając kluczową rolę daty 1940 r. w historii Polski i jej konsekwencji dla narodu polskiego dotyczącej tego, co wydarzyło się 75 lat temu w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i wielu innych miejscach. Dziękował symfonikom kwartetu za wspaniałe wykonanie koncertu a Dyrektorowi Generalnemu Panu Jackowi Łepeckiego za przyjęcie zaproszenia.

Ks. Grzegorz Bereszyński kierując słowo do zebranych, dziękował za piękną ucztę duchową i wspaniałą lekcje historii a zarazem pięknego świadectwa stania na straży pamięci o naszych współbraciach zamordowanych 75 lat temu.

Współpracę przy tym przedsięwzięciu, które stało się wydarzeniem kulturalnym dla miasta Piastowa podjedli:

- Urząd Miasta Piastowa ,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie,
- Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie,
- Fundacja Warszawska Orkiestra Symfoniczna Sonata Im. Bogumiła Łepeckiego.

Burzliwą Owacją na stojąco publiczność koncertu nagrodziła Kwartet Symfoników, którzy w sposób mistrzowski wykonali dzieła F. Chopina, St. Moniuszki i R. Twardowskiego, nadając swoją kreacją muzyczną to co muzyce przysługuje - wstrząsające i fascynujące zadanie objaśniania duchowego niepokoju i dreszczu Absolutu.

Fotografie wykonane i udostępnione za uprzejmością Łukasza Kłosińskiego www.LukaszKlosinski.com

 

SOCIAL MEDIA

Image
Image
Image
Image
Image
Image

NEWSLETTER

Klikając przycisk „Zapisz” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od Fundacji Orkiestry newsletterów dotyczących działalności.
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając w link w stopce otrzymanego newslettera.

Image

05-230 Kobyłka
ul.Marii Skłodowskiej-Curie 3A

Fundacja
Warszawska Orkiestra Symfoniczna
„SONATA”
im. Bogumiła Łepeckiego

KRS: 0000297702
NIP: 1132716670
REGON: 141377675



WBS
Nr. rachunku bankowego
85 8015 0004 0062 8901 2045 0001

2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

Tworzenie stron internetowych Pedros.com.pl

Image

Partnerami  Budowy Strony Internetowej
 Fundacji Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego

Image

Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego