Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego
Nadzwyczajny koncert Gloria Polonica - Piastów 2015
Kwartet symfoników Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego uświetnił 12 kwietnia 2014 o godz. 19.00 w Kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie koncertem polskiej muzyki klasycznej wydarzenie kulturalne dla miasta Piastowa.
Koncert był realizowany na zaproszenie Burmistrza Miasta Piastowa Pana Grzegorza Szuplewskiego, który wraz z Proboszczem Kościoła Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie byli gospodarzami tego wydarzenia Kulturalnego.
Koncert był prowadzony przez dyrektora generalnego Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego Pana Jacka Łepeckiego.
W programie koncertu znalazły się następujące dzieła:
Nokturn Es–dur op. 9 nr. 2 Fryderyka Chopina - z pewnością nie najpiękniejszy, lecz cieszący się bodaj czy nie największą ze wszystkich nokturnów Chopina popularnością, przypuszcza się, że właśnie „ten jeden drobny nokturn zrobił furorę w Paryżu”, że „dla swojej popularności w salonach uczynił Chopin tym utworem więcej niż dziełami szerszego pokroju”.
Kwartet smyczkowy d-moll nr 1 (ofiarowany Józefowi Elsnerowi) jest jedynym sensu stricto utworem kameralnym Stanisława Moniuszki. Utwór ten to kompozycja młodzieńcza, ukończona najprawdopodobniej jesienią 1839 r. Charakteryzuje się typową dla Moniuszki prostotą i śpiewnością, pod względem stylistycznym pozostaje pod wpływem klasyków wiedeńskich (menuetowy charakter scherza w obu kwartetach).
Muzyka Moniuszki zaś zyskała szerokie uznanie w społeczeństwie polskim. Uważa się ją powszechnie za wzór muzyki „słowiańskiej”.
Stanisław Moniuszko zmarł nagle na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ze względu na wielkie zasługi dla narodu polskiego okazane w swojej twórczości , Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.
Moniuszko Stanisław - I Kwartet smyczkowy d-moll Nr 1
- cz. I Allegro agitato
- cz. II Andantino
- cz. III Scherzo, allegretto
- cz. IV Finale, allegro assai
Finałem koncertu był przejmujący w swej wymowie Tryptyk Mariacki op. 9 Romuald Twardowski, którym wykonawcy objęli wszystkich pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje ale także wszystkich, którzy zginęli tak tragicznie w Smoleńsku składając im hołd pamięci nas żyjący współcześnie.
Niech strofy wiersza Adama Mickiewicza będą najlepszą wymową dla tego dzieła „Tylko Pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem.
- I Stajenka betlejemska,
- II Taniec I,
- III Złożenie do grobu,
- IV Taniec II,
- V Zmartwychwstanie
Po koncercie przepiekane słowo do publiczności skierował Burmistrz Miasta Piastowa Pan Grzegorz Szuplewski podkreślając kluczową rolę daty 1940 r. w historii Polski i jej konsekwencji dla narodu polskiego dotyczącej tego, co wydarzyło się 75 lat temu w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i wielu innych miejscach. Dziękował symfonikom kwartetu za wspaniałe wykonanie koncertu a Dyrektorowi Generalnemu Panu Jackowi Łepeckiego za przyjęcie zaproszenia.
Ks. Grzegorz Bereszyński kierując słowo do zebranych, dziękował za piękną ucztę duchową i wspaniałą lekcje historii a zarazem pięknego świadectwa stania na straży pamięci o naszych współbraciach zamordowanych 75 lat temu.
Współpracę przy tym przedsięwzięciu, które stało się wydarzeniem kulturalnym dla miasta Piastowa podjedli:
- Urząd Miasta Piastowa ,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie,
- Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie,
- Fundacja Warszawska Orkiestra Symfoniczna Sonata Im. Bogumiła Łepeckiego.
Burzliwą Owacją na stojąco publiczność koncertu nagrodziła Kwartet Symfoników, którzy w sposób mistrzowski wykonali dzieła F. Chopina, St. Moniuszki i R. Twardowskiego, nadając swoją kreacją muzyczną to co muzyce przysługuje - wstrząsające i fascynujące zadanie objaśniania duchowego niepokoju i dreszczu Absolutu.
Fotografie wykonane i udostępnione za uprzejmością Łukasza Kłosińskiego www.LukaszKlosinski.com